JUMP TO: Pawpaw Tent Schedule | Ohio Country Fair Tent Schedule | Kids' Tent Schedule
East of the River Shawnee Presentation Schedule | Pawpaw Gauntlet Schedule

Pawpaw Tent Schedule

Friday, September 13

Time Topic Presenter
4:30 p.m. Pawpaw Permaculture Chris Chmiel, Integration Acres

Saturday, September 14

Time Topic Presenter
10:15 a.m. So You Want to Grow Pawpaws Tony Russell, grower 
11:15 a.m. Pawpaws in the 21st Century

Ron Powell, grower & president, North American Pawpaw Growers Association

12:15 p.m. Best Pawpaw Contest  
1:30 p.m. Pawpaw Walk About  Jennifer Hill, OSU Master Gardener
2:30 p.m.

Adventures & Misadventures with Pawpaws

Neal Peterson, Peterson’s Pawpaws
3:40 p.m.

Cultivating American Persimmon & Pawpaws   

Jerry Lehman, grower
4:40 p.m. Value Added Products Using Pawpaws Panel Discussion
5:15 p.m. Cooking With Pawpaws Chef Dave Rudie
6:30 p.m. Pawpaw Walk About   Jennifer Hill, OSU Master Gardener

Sunday, September 15

Time Topic Presenter
11 a.m. Pawpaw 101 Greg Hoertt, grower
1:30 p.m. Pawpaw Cook-off  
1:30 p.m. Pawpaw Walk About   Jennifer Hill, OSU Master Gardener

 

Ohio Country Fair Tent Schedule

Friday, September 13

Time Workshop
4 p.m. ACFAN: Injection Wells 101 with Space Welch, Andrea Reik, and Sandra Sleight-Brennan.  
5 p.m. Alternative Energy Presentation by William Beale and Randall Gabrielle
6 p.m. Dr. Ben Stuart and Gil Fuleki on Sustainable Housing
7 p.m. Pay Close Attention to the Man Behind the Curtain: navigation in a World of Spin with Drake Chamberlin and Shelley Stark

Saturday, September 14

Time Workshop
10 a.m. Outdoor Yoga Flow with Jen Mainelli of INHALE Yoga / Scyth demo and talk with Andy Greybeal
11 a.m. Tai Chi with the Taylors / Little Families Yoga with Kristen Wade of INHALE Yoga
12 p.m. Gluten Free Baking with Michelle Pride
1 p.m. The Terrace Project at Solid Ground Farm with Weston Lombard
2 p.m. Backyard Chickens with Michelle Miller of Turtle Hill Farm
3 p.m. Introduction to Herbal Home Remedies with Lauren Genter of Ancient Roots Botanicals
4 p.m. Medicinal Herb ID walk with Caty Crabb of Wildfire Herbs and Sasha White
5 p.m. Pruning 101 with Kurt Belser of the Wingnuttery
6 p.m. Vermicomposting with John Craig

Sunday, September 15

Time Workshop
10 a.m. Slow Flow with Rachel Clark of INHALE Yoga / Scything Demo and talk with Andy Greybeal
11 a.m. Fermenting with Badger Johnson
12 p.m. The Franklinton Gardens with Megan Oogle and Nick Stanich
1 p.m. Bee Keeping with Pete Kachenko
2 p.m. Heritage Breeds with Neil Perin of Arcadian Acres
3 p.m. Game of Thrones in Real Life! Battle demo by the SCA

 

Kids' Tent Schedule

Friday, September 13

From 4-8 p.m. enjoy giant inflatable bounce houses, hourly activities, the Pawpaw Gauntlet Obstacle Course, and non-stop fun at the Kids' Tent.

Time Workshop
4 p.m. Get your Hands Dirty with Clay Pinch Pots.  
5 p.m. Make your own Boffing Sword
6 p.m. Big Hula Hooping Fun with Big Brothers/Sisters
7 p.m.

Way Down Yonder in the Pawpaw Patch: A Discovery Hike

And check out the Pawpaw Gauntlet Tent for more fun and adventure like the 7pm Parkour Movement Demo

Saturday, September 14

From 10 a.m. to 8 p.m., join RAW, Ugata, Kindermusik, Athens InflatablesProfessor Phineas T. Bubblemaker, and others for an unforgettable day.  Come by the Kids' Tent for arts and crafts, periodic performances, bubbles, and more... and don't miss the Youth Obstacle Course Contest.

Time Workshop
10 a.m. Kid's Yoga with Renee Ripple
11 a.m. Recess with Jamie Betit
12 p.m. Boffing Battle with Erik Peterson
1 p.m. Kindermusik with Miss Christa's Music Studio
2 p.m. Youth Pawpaw Gauntlet Contest at the Gauntlet Tent
3 p.m. Primitive Skills with Joe Brehm of Rural Action
4 p.m. Intro to the art of Parkour
5 p.m. Martial Arts Demo Featuring Athens Ki-Aikido, Athens Tae Kwon DoAthens Capoeira Club, and Relson Gracie Jiu-Jitsu
6 p.m. Big Hula Hooping Fun with Big Brothers/Sisters
7 p.m. African Drumming with Lawrence Greene of Ugata

Sunday, September 15

From 10 a.m. to 4 p.m. the Kids' Tent ramps up for another full day of fun, education, and adventure. 

Time Workshop
10 a.m. Solar Cooking with Patrick Sherwin of Applied Sunshine
11 a.m. Jedi Training and Nature Awareness with Torin Tindongan
12 p.m. Dance Adventure with Chelsea Goettge 
1 p.m. Pond Study with Rural Action
2 p.m. Mother Daughter Yoga with Laura Post of Holistic Birth
3 p.m. There' a Map for That: Treasure Huntin' in the Woods with Patrick Lincoln 

 

East of the River Shawnee Presentation Schedule

Saturday, September 14

Time Presentation
11 a.m. The Roles of Women in Native Society
12 p.m. Native Wisdom and the Tradition of Respect
1 p.m.

Children’s Program:  Games, Teachings and Stories

2 p.m.

Live Drumming

3 p.m.

Live Flute Playing

4 p.m.

Physical and Spiritual Native Medicine

5 p.m. Live Drumming

Sunday, September 15

Time Presentation
11 a.m. Native Ecology and Conservation Teaching
12 p.m. Storytelling
1 p.m. Live Drumming

Also offered:  on-demand presentations and teachings on Native Ways, Genealogy and Survival Skills.  Just strike up a conversation and ask questions about what interests you!  We are honored and excited to share our way of life and heritage.